Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stanovisko VV ÚV KSČM k drastickému zvyšování cen elektrické energie

19. 12. 2008

Stanovisko 7. schůze Výkonného výboru ÚV KSČM ze dne 28. listopadu 2008 k drastickému navýšení cen elektrické energie.

 



Obyvatelé České republiky, na které od počátku roku dopadají důsledky první fáze asociální reformy veřejných financí a zvyšování nájemného, začínají pociťovat počínající příznaky hospodářské krize.

 

Za této situace oznámili hlavní dodavatelé elektrické energie drastické zdražování. Od ledna příštího roku by měly ceny elekrické energie pro domácnost vzrůst o 9,9 % až 16,5 % v závislosti na jejím dodavateli, a to i přes momentálně klesající ceny ropy a snižování ceny energií na evropských burzách. Přitom právě vývojem cen na burzách někteří z distributorů zvyšování cen odůvodňují.

 

S určitou hospodářskou stagnací lze očekávat nižší spotřebu elektřiny, tento fakt je však paradoxně pro energetické distributory dalším důvodem pro zvyšování jejich cen, neboť se obávají nižších zisků. Zdražení cen zasáhne všechny ekonomické obory a většina firem se bude muset s tímto problémem potýkat. Před důsledky varuje i Hospodářská komora ČR. Ani podmínky na mezinárodních trzích se surovinami nezakládají důvod k tomu, aby došlo k nejvyššímu zdražování elektrické energie za posledních šest let.

 

KSČM konstatuje, že takové zvyšování cen pokládá za nemravné a neospravedlnitelné, neboť čisté zisky tří distributorů elektrické energie v České republice se pohybují v řádu miliard korun a každoročně se zvyšují. Nejvyšší zvýšení cen je ve prospěch společnosti EON, která může zisk také vyvést ze země do sousedního Německa. Nejvýznamnější distributor elektrické energie a její dominantní výrobce ČEZ, jehož více než 60 procent akcií je vlastněno Ministerstvem financí ČR, dosáhl v roce 2007 zisku téměř 42 miliard Kč a za první tři čtvrtletí tohoto roku již vytvořil čistý zisk téměř ve stejné výši.

 

KSČM již mnohokrát upozorňovala na skutečnost, že stát má nástroje k tomu, aby jako majoritní vlastník ČEZu reguloval ceny tohoto výrobce a distributora, a nedopustil tak neúměrné zatěžování obyvatelstva nesmyslně vysokým zvyšováním cen této životně důležité komodity. Dalším významným regulačním nástrojem státu, kterým může ovlivnit i ostatní distributorské společnosti, má být Český energetický regulační úřad. Ten však, jak mnohokrát dokázal, je jen poslušným nástrojem distributorů, jejichž ceny má usměrňovat. Jak se však ukazuje, stát tyto své kompetence vlastníka a oprávněného regulátora vůbec nevyužívá, a když, tak jen čistě formálně.

 

KSČM apeluje na vládu České republiky, aby využila veškeré své pravomoci, včetně možnosti cenového moratoria podle zákona o cenách, a nedopustila v tomto složitém ekonomickém období další bezdůvodné ožebračování občanů v zájmu nestoudných zisků. Pokud tak neučiní, je třeba se zamyslet nad tím, komu touto svou politikou nečinnosti slouží. Občanům však jistě NE!

 


zdroj: Tisková mluvčí ÚV KSČM