Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další cynický krok USA. Opustily UNHRC

 

Spojené státy v úterý oficiálně oznámily, že odcházejí z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC), protože si prý tato z lidských práv tropí posměch. Podle Ruska je to chyba a »sprostý cynismus«.

Tento orgán, který má dohlížet na dodržování lidských práv ve světě, prý není hoden svého názvu, prohlásila americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová a v duchu rčení o zlodějích, kteří křičí po chytání zlodějů, dodala právě, že Rada si tropí z lidských práv posměch.

USA podle ní odcházejí z Rady i proto, že žádná jiná země »neměla odvahu se přidat k našemu boji« za přeměnu tohoto »pokryteckého tělesa sloužícího vlastním zájmům... Tento krok neznamená zřeknutí se našich závazků v oblasti lidských práv,« pokračovala v Trumpových absurditách velvyslankyně. Současný mandát USA v Radě začal v roce 2017 a vypršet by měl v roce 2019.

Haleyová už vloni několikrát prohlásila, že USA jsou připraveny Radu pro lidská práva opustit. Kritizovala tehdy především »chronickou zaujatost« této instituce proti Izraeli, aniž by ji znepokojovala chronická zaujatost Trumpových USA proti Palestincům...

Tyto výtky zopakovala i v úterý, kdy jí po boku stál kontroverzní šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Rada se podle ní disproporčně zaměřuje na Izrael a její »nekonečné nepřátelství« vůči židovskému státu označila za jasný důkaz, že Rada se řídí politickou předpojatostí, a ne lidskými právy. Aspoň na mikrosekundu si připustit, že lidská práva na Blízkém východě v první řadě porušuje dlouhodobě právě Izrael, to ani omylem...

Děti v klecích

»Podívejte se, kdo je členem Rady, a uvidíte strašlivou neúctu k nejzákladnějším právům,« řekla Haleyová a poukázala na Venezuelu, Čínu, Kubu a Demokratickou republiku Kongo. Na jakých základech byly založeny USA, tedy na vyvraždění původního obyvatelstva, na otrokářství, zlodějnách a dalším flagrantním porušování lidských práv, to Haleyovou ani Pompea nezajímá. Stejně jako ne to, že současné USA zavírají děti v klecích, jak doslovně kritizovala i s Washingtonem spřátelená britská premiérka Theresa Mayová.

UNHRC sídlí v Ženevě a má 47 členů, které volí na tři roky Valné shromáždění OSN. Vznikla v roce 2006 jako nástupce Komise OSN pro lidská práva (UNCHR). Rada úzce spolupracuje s Úřadem vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jímž je v současnosti Zajd Raad Husajn. Komisař tento týden opakovaně ostře kritizoval prezidenta Donalda Trumpa právě kvůli rozdělování rodin migrantů na americko-mexické hranici.

Ve dvanáctileté historii Rady OSN pro lidská práva zatím žádná členská země orgán neopustila dobrovolně. Před sedmi lety, během tzv. arabského jara, byla Libye se souhlasem Valného shromáždění z Rady vyloučena. Během vlády prezidenta George Bushe ml. Washington UNHRC tři roky bojkotoval, za prezidenta Baracka Obamy se do ní opět vrátil.

Spojené státy pod Trumpovým vedením už vloni oznámily, že ke konci letošního roku opustí Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Trump odstoupil také od pařížské klimatické dohody či od jaderné dohody s Íránem.

Organizace hájící lidská práva kritizují vládu Trumpa, že ve své zahraniční politice nepřistupuje k lidským právům jako prioritě, ale nad jejich porušováním v některých částech světa (třeba právě v Izraeli, ale i u dalších spojenců) selektovaně přivírá oči. Odchod USA z Rady by podle diplomatů také mohl posílit právě země, jako je Kuba, Rusko, Egypt a Pákistán, které vzdorují vměšování OSN do svých svrchovaných záležitostí.

Fakta

Česká republika byla členem Rady na jejím úplném začátku (2006-07), kdy se délka mandátu určovala losem, aby se rozjel proces průběžné obnovy vždy zhruba třetiny členů a kdy na ČR připadlo pouze jednoleté členství. ČR byla pak znovu členem UNHRC v letech 2011-14 a chystá se kandidovat na období 2019-21.

Rada se schází pravidelně třikrát ročně (v březnu, červnu a září) a mimořádně podle potřeby, obvykle v reakci na lidskoprávní krize ve světě. Během zasedání projednává jak situace v konkrétních státech, tak tematické otázky týkající se všech zemí.

K opuštění Rady dohnal Washington izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, když v květnu tendenčně obvinil UNHRC z pokrytectví kvůli tomu, že kritizovala (vražedný) izraelský postup vůči protestujícím v Pásmu Gazy. Lieberman tehdy přímo vyzval Spojené státy, aby UNHRC opustily.

V minulosti vyvolaly kritiku Izraele i Spojených států také výroky zvláštních zpravodajů Rady pro palestinská území. John Dugard (ve funkci 2001-08) například trefně přirovnal politiku Izraele vůči Palestincům k režimu apartheidu v JAR před rokem 1994, jeho nástupce Richard Falk (2008-14) izraelské útoky na radikály z Hamásu v pásmu Gazy, které často končí smrtí civilistů a rozsáhlými škodami, přirovnal k útokům nacistů. V roce 2014 také prohlásil, že izraelská politika nese znaky »nepřijatelného kolonialismu, apartheidu a etnických čistek«.

USA pohrdají celou OSN

Odchod Spojených států z Rady je chybou a sprostým cynismem. Podle agentury TASS to uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. »Je to banální a sprostý cynismus amerických kolegů, kteří tvrdošíjně odmítají přiznat, že u sebe mají vážné problémy se zajišťováním lidských práv, ale přitom se neustále snaží podle vlastních politických zájmů změnit složení Rady, v níž, jak zdůrazňují, není místo pro zatvrzelé porušovatele lidských práv,« reagovala přesně.

Spojené státy podle Zacharovové tímto krokem jen poškodily svou (někdejší) reputaci ochránce lidských práv a ukázaly, že pohrdají nejen Radou pro lidská práva, ale v podstatě celou Organizací spojených národů.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Washingtonu rovněž vyčetla, že se snaží jiným státům vnucovat svou verzi chápání toho, co jsou lidská práva. Dodala přitom podle ČTK, že UNHRC již bez Spojených států účinně pracovala a pracovat bude i nadále...

Roman JANOUCH