Jdi na obsah Jdi na menu
 


Důstojný První máj nejen v Moskvě

2. 5. 2014

 

 

 

Svátek Prvního máje oslavilo na moskevském Rudém náměstí přes 100 000 lidí, po celém Rusku byly pak v ulicích více než dva miliony lidí. Informovala o tom agentura Interfax. Prvomájová demonstrace se na Rudém náměstí konala poprvé po 23 letech. K rozhodnutí úřadů vyhovět žádosti odborářů přispěla podle tisku vlna vlastenectví, která se v zemi vzedmula po připojení ukrajinského Krymu k Rusku.

»Manifestace se konají po celé zemi,« prohlásil předseda Federace nezávislých odborů Ruska Michail Šmakov. Oslavy byly důstojné mj. i na Kamčatce či ve Vladivostoku. U příležitosti prvomájových oslav Šmakov prohlásil, že odbory podporují mírové řešení ukrajinské krize. »Žijeme v těžké době, situace v naší bratrské republice je napjatá,« dodal s tím, že nepříznivý vývoj na Ukrajině může ohrozit řadu evropských zemí. »Dnes více než jindy je aktuální slogan 'Mír, práce, máj', který prvomájové oslavy doprovází desetiletí,« řekl Šmakov.

Ačkoli se oslavy konaly na Rudém náměstí po více než dvou desetiletích, pamětníkům se přesto nepodařilo uvidět prezidenta Vladimira Putina kynout davům z tribuny na Leninově mauzoleu, jak činili sovětští vůdci. »Pozvání jsme samozřejmě poslali, ale na mauzoleu určitě stát nebude, protože tribuna bude na opačné straně, u obchodního domu GUM. Celá část náměstí okolo mauzolea se opravuje,« vysvětlil Alexandr Mazunov z Moskevské federace odborů.

Za poctivou práci spravedlivá odměna

Organizátoři předem avizovali, že oslavy v Moskvě se odehrají v klasickém nostalgickém stylu, tedy průvody pracujících moskevských podniků budou pochodovat, zatímco z tribun jim budou kynout odborářští předáci a čestní hosté. Hlavním heslem je »Za poctivou práci spravedlivá odměna«.

Na Rudé náměstí se ale dostali jen provládní odboráři. Opoziční komunisté svátek slavili u pomníku Karla Marxe, a to s hesly typu »Továrny pracujícím«, »Moc práci a ne kapitálu« či »Nejlepší dovolená je na Krymu«.

Poslední sovětský prvomájový průvod zažilo moskevské Rudé náměstí v roce 1990. O rok později se tu demonstrovalo proti zdražování. Od těch dob se prvomájové akce přesunuly dále od Kremlu.

Prvomájového průvodu se Putin zúčastnil v roce 2012, jen pár dnů před svým návratem do prezidentského úřadu, ve kterém se ujal třetího mandátu. Do průvodu tehdy vyrazil ve společnosti dosluhujícího prezidenta, nynějšího premiéra Dmitrije Medveděva. Neřečnili, jen se bavili a pak si zašli na pivo. Tentokrát Putin uděloval tituly Hrdinů práce Ruské federace.

Retro

Snad ještě více v retro duchu než v Moskvě byl první máj v Leninově rodišti, v Uljanovsku, kde pořadatelé zkrášlili městský park ve stylu pozdního SSSR: s dobovými transparenty, stánky s čepovanou sodovkou a oddílem pionýrů. Prý bylo možné nechat se vyfotografovat s proletářem a kolchoznicí, nebo si s nimi zatančit. Koneckonců, proč ne...?!