Jdi na obsah Jdi na menu
 


Evropská unie a USA, to není celý svět

2. 7. 2015
Oskar Krejčí (vpravo) s mluvčím SPaS Milanem Neubertem. FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ

 

 

 

Obecným rizikem je však zlo. »Problém není v tom, že zlo existuje, to tak bylo vždy. Neexistují ale struktury, které by zajistily, aby se dobří a slušní lidé, kteří nekradou a umějí přemýšlet, dostali do vedení státu,« je přesvědčen Krejčí.

Nynější vlna migrace přichází v době krize multikulturalismu. »Nesmíme přijmout tezi, že multikulturalismus selhal. Selhal liberální multikulturalismus, nikoli multikulturalismus jako takový,« vysvětlil posluchačům a posluchačkám. Vždyť Evropa vyrůstala právě na multikulturalismu. »Představa o Evropě, která nikdy nepoznala islám, je falešná. Ti, kteří pomohli evropské renesanci, byli islámští myslitelé. Antické literární dědictví máme díky toledské knihovně v Córdobském kalifátu,« připomněl. Hovoříme-li o terorismu, pak vězme, že násobně více muslimských teroristických činů než vůči židům či křesťanům směřuje proti muslimům, když muslimové zabíjejí muslimy, poznamenal.

V Evropě je již stát, který je založen na multikulturalismu, uvedl dále: Ruská federace. »Žije v ní 190 národností, osm z nich má více než milion příslušníků. V Rusku jsou i muslimové, je jich přibližně tolik jako muslimů v Německu a Francii dohromady, Tataři jsou druhou nejpočetnější národnostní skupinou v Rusku, ale Rusko nyní jistě nebude Západem dáváno za příklad…«

 

 

 

Politici vidí jen do pozítří

V diskusi padla otázka, proč nepřijímají migranty z Afriky také Spojené státy, když samy mají podíl na rozbití fungujících sekulárních států severní Afriky. Podle politologa mají USA vlastní problémy s migrační politikou, ostatně USA vznikly migrací a do jisté míry jsou tolerantní k různým kulturám. »USA se však evidentně podílejí na vzniku problémů, které na nás nyní doléhají. Položme si otázku: je to z jejich strany chyba, nebo záměr?« Za pravdě bližší Krejčí považuje, že za chaos, jenž nyní nastal nejen s přílivem migrantů, může hloupost západních politiků. »Je to výsledek chyb politiků, z 99 procent totiž nemají strategické myšlení. Uvažují v kategoriích sobeckého JÁ a ‚pozítří‘. Vnitřně jsem přesvědčen, že chaos je důsledkem sebestředné, nedomyšlené a nekoordinované politiky.«

Nejdramatičtější situace panuje nyní dle něho v Sýrii a na Ukrajině. Konstanty ukrajinské krize byly známy více než dvacet let. »Pak přijde eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle, odchovanec prestižní elitní sovětské vysoké školy mezinárodních vztahů MGIMO, a spáchá asociační dohodu, která nutně skončí konfliktem.«

V poslední doktríně USA je Rusko uvedeno jako problém, ještě větší než tzv. Islámský stát. Proč? Vytěsňováním Ruska z euroatlantického společenství dochází k jeho sbližování s Čínou, což bylo patrné i na oslavách Dne vítězství v Moskvě. »Ti západní stratégové, kteří tyto dvě země zatlačili k sobě, by se měli vrátit do školy,« zakroutil hlavou nad hloupostí těch, kteří vymýšlejí další kola sankcí proti Rusku.

Globalizace už není westernizací

Doposud globalizace probíhala jako westernizace, tedy dominance Západu a jeho hodnot, ale přibližně od roku 2008 pozorujeme paralelně se rozvíjející formy globalizace v Asii a Latinské Americe, uvedl Krejčí. Není tedy možné se na svět dívat jen očima Evropy, EU či USA. Ostatně, co to je ona euroatlantická civilizace - nadnesl jeden z účastníků diskuse: »To jsou dvě světové války vyvolané Německem, stále válčící USA, zrada Francie, Anglie… do takového špinavého rybníku nechci!«

Krejčí tradičně zaměřil svou kritiku i na úlohu mainstreamových médií. I navzdory »vymývárně mozků« nikdy neklesl odpor Čechů a Češek proti radaru a tzv. církevním restitucím. V jiných tématech jsou ale diváci a čtenáři asi spokojeni s mainstreamem, povzdychl si. S internetem, na němž působí řada alternativních zájmů, je třeba nakládat opatrně a kriticky, je totiž plný i velmi dobře zpracovaných polopravd a lží.