Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lidice jsou místem zvláštního ohledu

7. 11. 2019

 

Ilustrační FOTO - Haló noviny
 

Památník Lidice by měl být prostředníkem mezi veřejností a lidmi, kteří vyhlazení obce za války přežili, řekl v úterý v Lidicích ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) po dvouhodinové schůzce s lidickými pamětníky – lidickými dětmi. Konala se na tamním obecním úřadě i za přítomnosti starostky obce Veroniky Kellerové.

Ministr se snažil urovnat rozkol mezi lidickými přeživšími, kteří podepsali otevřený dopis určený nejvyšším ústavním činitelům, a Památníkem. Právě oni v polovině října oznámili, že přerušují s Památníkem spolupráci. V otevřeném dopise zaslaném prezidentovi, předsedům Senátu, Sněmovny a vlády a ministru kultury kritizovali ředitelku Památníku Lidice Martinu Lehmannovou, která podle nich nectí fakta o lidické tragédii. Rozčílila je také reportáž v pořadu Reportéři ČT odvysílaná v předvečer letošního výročí vypálení obce, která nebyla podle nich ani objektivní ani citlivá. Podle ministra Lehmannová musí zkusit situaci vyřešit.

Základním účelem Památníku Lidice je podle Zaorálka nejen komunikace s veřejností, ale i určitá starost a péče o pamětníky. »Jsem přesvědčen, že tohle místo si zaslouží především ohleduplnost a pietu,« uvedl ministr s tím, že přeživším zaručil, že se postará o to, aby Památník tuto úlohu skutečně účinně plnil a nebyl odtržený od občanů Lidic. »Prošli životem, který si nedovedeme představit, událostmi, jejichž tragičnost překračuje všechno, co jsme tady ve 20. století zažili,« řekl Zaorálek o přeživších s tím, že Lidice jsou místo zvláštního ohledu a tomu se musí podřídit i všechno vystupování a chování. »Pro mě je naprosto nepředstavitelné, aby se Památník ocitl v nějaké paralelní pozici,« dodal.

Přeživší, kteří byli v době vyhlazení středočeské obce německými nacisty v dětském věku, v otevřeném dopise napsali, že Lehmannové je lhostejné utrpení jejich a jejich rodin a že nectí fakta o lidické tragédii. V dopise uvádějí, že se stali jen trpěným doplňkem činnosti Památníku Lidice navenek.

Vyhlazení obce bylo součástí německého teroru po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V Lidicích žilo za druhé světové války kolem 500 obyvatel, 10. června 1942 zastřelili nacisté 173 lidických mužů. Ženy a děti nejdříve strávily tři dny v tělocvičně kladenského gymnázia, poté byly děti od matek odděleny. Ženy nacisté převezli do koncentračních táborů. Děti, které nebyly vybrány k poněmčení nebo přesáhly rok věku, skončily v polském Chelmnu, kde je němečtí vojáci hromadně zavraždili plynem. Obec byla zcela srovnána se zemí.