Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ovládne mašinerie ANO, SPD a KSČM Českou televizi?

1SCHVALOVÁNÍ VÝROČNÍCH ZPRÁV

Ovládne mašinerie ANO, SPD a KSČM Českou televizi? Zeman jí dal návod

188 NOVÉ 

Témata: 

Sněmovna má ze zákona páky, jak ovlivnit fungování veřejnoprávní České televize (ČT), která by měla být nezávislá. Televize totiž musí každý rok předkládat poslancům ke schválení dvě výroční zprávy – jednu o hospodaření a jednu o činnosti. V zákoně přitom stojí, že pokud zprávu dvakrát po sobě sněmovna neschválí, může odvolat celou Radu ČT. Dvě zprávy za rok 2016 bude řešit volební výbor, který doporučí poslancům, zda je schválit.

Spekulace, že by poslanci mohli „ovládnout“ Českou televizi, se v minulosti objevily několikrát. Umožňuje jim to zákon o ČT, podle nějž mohou odvolat celou Radu ČT, pokud neschválí dvakrát výroční zprávu. Obavy ale nabraly konkrétních rozměrů, když v dolní komoře po sněmovních volbách vznikla hlasovací „mašinerie“ hnutí ANO, SPD a KSČM – tedy stran, které po radikálních změnách v ČT volaly dlouhodobě. Ty přitom nepřímo podpořil i prezident Miloš Zeman, když poslance k neschválení zpráv vyzval.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Strach měla především opozice. „Myslím, že ovládnutí veřejnoprávních médií je jedním ze spojovacích prvků této nevyřčené koalice. A myslím, že se dá odhadnout i další cesta k ovládnutí. Populisticky slíbí, že ušetří lidem koncesionářské poplatky, a tím televizi dostanou pod vládu schvalováním rozpočtu,“ uvedl tehdy pro Echo24 poslanec Jan Farský (STAN). „Riziko ovládnutí hrozí,“ doplnil ho předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Obavy vyjádřila také poslankyně Miroslava Němcová (ODS), místopředsedkyně volebního výboru, který bude zprávy projednávat. Nyní si ale myslí, že tlaky zmírnila tragická vražda slovenského novináře Jána Kuciaka. „Že tady snahy určitě jsou a že to není jen výzva prezidenta republiky, není pochyb. Je to hloupé, ale myslím, že svým způsobem tyto snahy zabrzdily události na Slovensku. Je tragické, že se muselo stát toto, aby to snad otevřelo oči, nebo zastavilo úmysly lidí, kteří si na Českou republiku chtěli sáhnou,“ uvedla pro server Echo24 Němcová.

 

Loni do projednávání zasáhly volby, které se konaly na konci října. Ve sněmovně tak leží obě neschválené zprávy za rok 2016. První výroční zpráva prošla výborem, ale na schůzi se na ni už nedostalo, k té druhé se nestihl vyjádřit ani volební výbor. O obou zprávách tak naráz jedná výbor a naráz se o ní bude s největší pravděpodobností i hlasovat. Výroční zprávy schvalují poslanci na plénu, kde mají ANO, SPD a komunisté většinu. Volební výbor pouze přijímá usnesení, v němž buď zprávu schvaluje, bere na vědomí nebo zamítá.

Volební výbor bude s největší pravděpodobností vybírat i tři kandidáty do Rady ČT, ve které je nyní místo patnácti jen čtrnáct členů. „Chystám se navrhnout tajnou volbu předvýběru, trojnásobku kandidátů z veřejných slyšení do Rady České televize, kde nyní chybí jeden člověk, a dva členy do rady Českého rozhlasu. My, jako výbor, jsme měli slyšení všech kandidátů a teď musím tajnou volbou vybrat trojnásobek. To pak předkládáme Poslanecké sněmovně, která členy volí,“ uvedl předseda výboru Stanislav Berkovec (ANO).

Na podporu nezávislosti České televize a svobody slova se v týdnu sešlo na pražském Václavském náměstí několik tisíc lidí. Protesty se konaly i v dalších českých městech. Psali jsme zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Jak ovládnout Českou televizi? ANO, SPD a KSČM stačí neschválit dvě zprávy

Lidé v Česku demonstrovali na podporu novinářů. Připomněli i Jána Kuciaka

Miloš Zeman, ideální divák České televize