Jdi na obsah Jdi na menu
 


Raúl Castro prohlédl záměry USA

29. 1. 2015
ILUSTRAČNÍ FOTO - herald.co.zw

 

 

Kubánský prezident Raúl Castro ve středu vyzval amerického prezidenta Baracka Obamu, aby využil svých pravomocí ke zmírnění desítky let trvajícího embarga vůči Havaně.

Na Summitu latinskoamerických a karibských států (CELAC) v Kostarice zároveň upozornil, že Kuba při jednáních s USA nepřipustí žádný tlak, který by se týkal jejích vnitřních záležitostí. Vyzval také Washington, aby vrátil námořní základnu Guantánamo.

Castro podle agentury Reuters uvedl, že by Obama měl rozšířit kroky ke zmírnění embarga, jako byly ty, které se týkaly telekomunikací, na zbytek kubánské ekonomiky. Podotkl přitom, že si je vědom toho, že úplné ukončení embarga bude dlouhá a těžká cesta. »Hlavní problém nebyl vyřešen. Hospodářské, obchodní a finanční embargo, které způsobilo obrovské škody lidem a ekonomice a které představuje porušení mezinárodního práva, musí skončit,« zdůraznil podle agentury AFP Castro v projevu na vrcholné schůzce v kostarické metropoli San José.

»Navázání diplomatických vztahů je začátkem procesu normalizace dvoustranných vztahů. To však nebude možné, dokud bude existovat blokáda, dokud nevrátí území ilegálně okupované na námořní základně Guantánamo,« citovala kubánského prezidenta agentura AP.

Reuters si všiml i jeho poznámky, že »vše nasvědčuje tomu, že cílem je vyvolat (na Kubě) uměle politickou opozici ekonomickými, politickými a komunikačními prostředky... Jestliže tyto problémy nebudou vyřešeny, diplomatické sblížení mezi Kubou a Spojenými státy nebude mít smysl,« dodal k tomu Castro.

Minulý týden jednala v Havaně s kubánskými představiteli o zlepšování vztahů obou zemí poradkyně amerického ministra zahraničí Roberta Jacobsonová. Po jednáních ale podle ČTK naznačila, že to nebude jednoduché, když řekla, že velvyslanectví budou otevřena, až po vyřešení všech praktických problémů. Jacobsonová se při návštěvě také setkala s tzv. disidenty.

Třetí CELAC

Hlavy latinskoamerických států se zúčastnily v Kostarice dvoudenního Summitu CELAC - koalice 33 latinskoamerických a karibských národů, zastupující přibližně 600 milionů lidí. Činnost CELAC byla zahájena v roce 2011.

Na aktuálním summitu převzal prezidentství na rok 2015 Ekvádor. Ten bude vyžadovat významné návrhy na snížení chudoby a na vědecko-technické inovace, a usilovat o větší společenské zapojení. »Dočasné prezidentství CELAC představuje mezinárodní uznání Ekvádoru a prezidenta Rafaela Correy ve vedení oblasti,« konstatoval v TV Telesur Bruno Ayllón z Národního institutu pro vyšší vzdělání.

Na Kubě si mezitím lidé nadšeně připomněli 162. výročí narození národního hrdiny a otce nezávislosti José Martího!

(rj, sedl)

Pokud chcete vědět, co v souvislosti se Summitem CELAC přislíbili, resp. prohlásili venezuelský a bolivijský prezident, pořiďte si páteční výtisk Haló novin.