Třetina lidí vnímá minulý režim jako lepší
Z tohohle pravicový spolek Díky, že můžeme asi radost moc nemá. S agenturou STEM spolupracoval na studii, jak lidé s odstupem 35 let vnímají minulý a současný režim. Z analýzy »35 let demokracie« vyplývá, že třetina lidí kapitalismus po roce 1989 hodnotí jako horší. Konkrétně 31 procent.
Bez dvou procent polovina dotázaných o něm má stále iluze a považuje jej za lepší »S časem tedy posiluje současná perspektiva a vnitřní prožitek z toho, zda mi současný režim dává dostatek příležitostí uspět a vést kvalitní život,« stojí v analýze.
Mladší generace, která nezažila minulý režim, si podle ní více cení otevřených možností současné doby. Naopak starší občané, kteří mají přímé zkušenosti s režimem před rokem 1989, vyjadřují častěji nostalgii po větší stabilitě, kterou tehdejší systém zajišťoval. Tato kontrastní hodnocení vytvářejí hlubší propast mezi generacemi a sociálními vrstvami. »Mezi hlavní problémy, které veřejnost ve vývoji po roce 1989 vnímá, patří rostoucí nerovnosti a prohlubující se příjmové rozdíly, které jsou často spojovány s kritikou morálky ve společnosti,« uvádí se v materiálu.
Hodnotil se i pohled na demokracii. »Zatímco důvěra v demokratické principy jako takové je zachována, mnoho občanů vyjadřuje zklamání z toho, jak je demokracie v praxi realizována. S fungováním demokracie v České republice je dlouhodobě nespokojeno přibližně 60 procent veřejnosti. Tento pocit se projevuje především frustrací z aktuální politické situace a ztrátou důvěry ve schopnost politiků, politických stran zajišťovat demokratické hodnoty,« vyplývá ze studie.