Mládek spolu s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (oba ČSSD) v Karviné jednal kromě vedení OKD i s hornickými odboráři.

KOMENTÁŘE DNE:
  Očima Saši Mitrofanova: Složky, plky, alibista, s Babišem budoucnost jistá
  Bruselská rizika diaspor a ghett - Odkud přichází největší hrozba terorismu, analyzuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>

"Jednali jsme s vedením OKD a chtěli jsme slyšet jasné slovo, jak si to představují s propouštěním v letošním roce, jaké mají plány. To, co jsme se dozvěděli, je potvrzení toho, co napsali Úřadu práce v Ostravě, že chtějí propustit k 1. červenci až 345 zaměstnanců z nejrůznějších závodů OKD s tím, že to chtějí řešit, pokud možno na dobrovolné bázi těch, kteří o to projeví zájem," řekl Mládek.

Podle něj ministři chtěli vědět, zda je tento stav pro letošní rok konečný. "Takové ujištění jsme tak úplně nedostali a byli jsme odkázáni na to, že bude nutné jednat s novými vlastníky, skupinou Ad Hoc Group, která, jak nám potvrdili, a to pro nás byla nová informace, přece jenom tak rychle nestihla udělat tu operaci vymazání akcií, které vrátili pánové (Zdeněk) Bakala a (Peter) Kadas, a bude ještě chvilku trvat, než skutečně budou zapsáni jako noví vlastníci," dodal.

Na ilustračním snímku černouhelný důl společnosti OKD Důl Darkov

Na ilustračním snímku černouhelný důl společnosti OKD Důl Darkov

FOTO: Aleš Honus, Právo

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že ministerstvo už chystá sérii opatření, která by měla propouštěným lidem pomoci.

"Hledáme zaměstnavatele, víme, která jsou přesně volná místa, jaké tam jsou pozice, u těch propuštěných lidí pak budeme vědět, kteří na ně případně mohou přejít, kteří by se na to museli rekvalifikovat," uvedla Marksová.

Podezření na tunelování

Odboráři ministrů sdělili své podezření, že firma byla tunelována. "Mám informace o tom, že docházelo k poškozování společnosti bývalými vlastníky. Například v roce 2010 přeúvěrování zhruba 20 miliard, kdy úroky byly ve výši tří procent a zvedly se na osm procent. To znamená, že poškození této společnosti jenom za jednu tuto transakci stála OKD jednu miliardu korun," řekl po jednání Jan Sábel, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu.

Ministři by podle něj měli nechat prověřit, zda neexistoval úmysl tunelovat společnost. "My jsme přesvědčeni o tom, že ano, ale aby se to prokázalo," řekl Sábel.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že k minulým vlastníkům ani minulému vedení společnosti se nebude vyjadřovat. "My jsme dnes ministra Mládka a paní ministryni Marksovou informovali o aktuální situaci v OKD. Informovali jsme je o tom, že plníme stanovený plán těžby. Informovali jsme je o tom, že připravujeme konsolidační plán," uvedl Čelechovský.

S tímto plánem chce společnost v nejbližší době seznámit vládu a následně další organizace a instituce, které se podílejí na řešení situace v OKD.

Firmu potápí levné uhlí

OKD je v existenčních problémech, hlavně kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro firmu ztrátová i přes úsporná opatření, hrozí uzavírání dolů a propouštění. Kromě pracovníků OKD jsou ohrožena i místa tisíců lidí v navazujících profesích. Právě ministerstva práce a průmyslu chystají seznam opatření, jež mají pomoci propouštěným.

OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele - skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy. NWR v únoru opustil miliardář Zdeněk Bakala, svůj akciový podíl převedl na zbývající vlastníky bezplatně